2009. november 16., hétfő

Novemberi házaskör:)


Legutóbbi házas körön a házasság első időszakáról volt szó. Három fő témakör volt: a hamis illúziók, a szülők elhagyása, és a konfliktuskezelés.


1. „Azt szeretném, hogy gond ne terheljen titeket. Aki nőtlen, az az Úr dolgaival törődik: hogyan legyen tetszésére az Úrnak. Aki viszont megházasodott, az a világi dolgokkal törődik, hogyan legyen tetszésére a feleségének; ezért élete megosztott. A nem férjes asszony és a hajadon az Úr dolgaival törődik, hogy szent legyen testében is, lelkében is aki pedig férjhez ment, a világi dolgokkal törődik, hogyan legyen tetszésére a férjének.” 1Korinthus 7,32-34
Természetesen jó dolog a házasság. Azért ez szögezzük le mindjárt itt az elején. De igaz ez az Ige. Akinek nincs családja, még egyedülálló, annak több ideje van az Úrra, a szolgálatra, és kevesebb problémája van. Hamis illúzió, ha azt gondolja egy egyedülálló, hogy ha férjhez megy, sokkal könnyebb lesz az élete. Ez nem így van. Mindannyian úgy megyünk bele a házasságba, hogy vannak elképzeléseink, milyen is lesz majd a társunkkal együtt élni. Ezek között az elképzelések között vannak vaskos illúziók is.


Én például úgy gondoltam, hogy ha szeretjük egymást, és ugyebár az Úr egymásnak teremtett minket, akkor szépen minden megy a maga rendjében, mindig minden rendben lesz. Semmi nézet eltérés, rózsaszín köd gomolyog mindig körülöttünk, hiszen Isten rendelt egymás mellé minket. A házasságunk első hónapjaiban ugyanúgy folytattuk az életünket, mint azelőtt. Munka és szolgálat ezerrel. A munka mindennapos, nálunk a szolgálat is az volt szinte. Csak lestünk, hogy el tud telni egy-két hét úgy, hogy nem tudunk leülni egy jót beszélgetni, mert nincs rá idő. Persze ez így nem működhet sokáig. Radikális változások kellettek. Visszább kellett venni mindenből.
Persze az sem vezet jóra, ha a friss házasok mindenhova kizárólag kettesben mennek, és addigi szolgálataikat feladják. Meg kell találni az egyensúlyt.
A család is szolgálat. Mint feleség, vannak kötelességeim a háztartásban is. Arról nem is beszélve, hogy most várjuk első gyermekünket. Kíváncsian várom, hogy fel fog borulni a mi megszokott kis életünk.  Ahol 2-3 gyerek is van, ott is fontos, hogy a házastársak odafigyeljenek egymásra, és legyenek kettesben eltöltött idők.
Neked milyen illúzióid voltak a házasságról? Mikor, és hogyan szántok időt egymásra?


2. „Ezért a férfi elhagyja apját és anyját, ragaszkodik feleségéhez, és lesznek egy testté.” 1 Mózes 2,24
Ezért hagyja el a férfi apját és anyját, ragaszkodik feleségéhez, és lesznek ketten egy testté. Úgyhogy már nem két test, hanem egy. Amit tehát az Isten egybekötött, ember azt el ne válassza.” Máté 19,5-6
Nagyon fontos dolog ez. Egy új házassággal egy új család születik. Biztos nehéz a szülőknek elengedni gyermekeiket, de ha boldognak akarják tudni fiúkat vagy lányukat, akkor meg kell tenni. Ha tanácsot kérnek gyermekeik, el lehet mondani a véleményt, de nem szabad irányítgatni őket, és azt is el kell tudni fogadni, ha másképpen döntenek, mint ahogyan azt ők szeretnék. Nem jön létre új, ha nem hagyjuk el a régit.
Mindannyian hozunk jó és rossz tapasztalatokat, és beidegződéseket családunkból. Érdemes ezeket átbeszélni. A jó dolgokat tartsuk meg. A rosszakra figyeljünk, és tudatosan változtassunk, adott helyzetben jól döntsünk. Kérjük Istent, segítsen változni, Ő mester ebben. A fészek – otthon megteremtése a feleség feladata. A férj feladata a gondviselés, munka.


”…az idős asszonyok is szentekhez illően viselkedjenek; senkit se rágalmazzanak, ne legyenek mértéktelen borivás rabjai, tanítsanak a jóra; neveljék józanságra a fiatal asszonyokat, hogy ezek is szeresség férjüket és gyermekeiket, és józanok, tiszták, háziasak, jók, férjük iránt engedelmesek legyenek, nehogy miattuk érje gyalázat Isten igéjét.” Titusz 2,3-5
Fontos szerepe van a tapasztalt feleségeknek, férjeknek. Nagyon hasznos segítséget, tanácsokat tudnak adni azoknak, akik még nem mentek át olyan dolgokon, problémákon, élet helyzeteken, mint ők. Ne szégyelljünk segítséget kérni! Jobb más tapasztalatán tanulni, mint a saját kárunkon. Kevésbé fájdalmas. Úgy sem tudjuk megúszni, hogy ne legyenek nehézségeink. De lehet bölcsességet kérni Istentől, és figyelni a tapasztaltabbakat, összeszedni sok hasznos információt.


3. Konfliktuskezelés a házasságban.
Beszéljük meg a feszültségeket. Ne kerüljük ki, ne meneküljünk a konfliktusok elől! Bármilyen nehéz is, hosszú távon ez a megoldás. Ha mindig a szőnyeg alá söpröm a piszkot, úgy is lépten-nyomon szembesülök vele, egy idő után felbukom benne, és a púp látszani fog mások számára is.
Hogyan viszonyulok a férjemhez? Én akarom őt megváltoztatni, szavakkal ostorozva, vagy csendben imádkozó szívvel állok hozzá, és engedem, hogy Isten változtassa? Még az is lehet, hogy neki van igaza. Hányszor jártál már úgy, hogy hadakoztál valami mellett, és kiderült, hogy totál nincs igazad? Biztos csak én jártam így.
Természetesen nem azt mondom, hogy a keresztény feleségnek csönd a neve, és nem mondhatja el a véleményét. De higgyük el, hogy a férjünk szívesebben meghallgatja véleményünket, ha szelíden, kedvesen, segítőkészen állunk hozzá, mintsem veszekedve, a fejéhez vágva összes rossz döntését, és emlékeztetjük, amikor nekünk volt igazunk, bizonyos esetekben. Fontos a jó hozzáállásunk. Hosszú távban gondolkodjunk. A házasság a földi életre szól. Kinek, mennyi adatik 20-40-60 év?
A férjeknek is fontos a hozzáállásuk. Meg kell tudniuk különböztetni a hisztit és a fájdalmat. Időt kell adniuk asszonykáiknak, hogy el tudják mondani, mi is a problémájuk. Nem lehet minden problémát elbagatellizálni. Fontos a beszélgetés, és az idő itt is.
Mikor jönnek elő a konfliktusok? Miből fakadnak?
Jó megismerni egymást, és odafigyelni, tisztelni, szeretni a másikat, érettként hozzáállni a problémákhoz.


Konklúzió: Izgalmas, és szép dolog a házasélet. Idő, míg összecsiszolódunk. De ami a lényeg: „Jobban boldogul kettő, mint egy: fáradozásuknak szép eredménye van. Mert ha elesnek, az egyik ember fölemeli a társát…ha ketten fekszenek egymás mellett, megmelegszenek…Ha az egyiket megtámadják, ketten állnak ellent. A hármas fonál nem szakad el egyhamar.” Prédikátor könyve 4,9-12
Jó házasságot csak úgy lehet élni, ha a házasság kitalálója is benne van a kapcsolatban. Ő úr a mi tökéletlenségeink felett. Türelmes hozzánk, segít mindig, amikor csak kérjük, és Ő ad bölcsességet minden helyzetben. Hála neki ezért!
 N.T. Erika

Nincsenek megjegyzések: